Rubrika Výzkumy

Analýza 8000důvodů: Dočasná intenzivní podpora rodin je klíčovým nástrojem prevence odebírání dětí z rodin

Nejnovější hloubková analýza Iniciativy 8000důvodů se zaměřuje na intenzivní práci s ohroženou rodinou jako nástroj pro prevenci odebírání dětí a jejich umísťování do státní péče. Analýza potvrdila, že pokud je rodině poskytována dočasná intenzivní podpora, velmi často (v 80 – 97…

Výzkumné šetření RILSA: Současná legislativa nedostatečně zohledňuje potřeby osvojitelských rodin

Výzkumný ústav práce a sociálních věcí (RILSA) realizoval v letech 2022 až 2024 výzkumný projekt s názvem „Naplňování potřeb osvojených dětí a osvojitelů“, který se zaměřil na mapování celého procesu osvojení s důrazem na zjištění klíčových potřeb těchto rodin. Na webových…

NKÚ: Transformace systému péče o ohrožené děti: počet dětí v ústavech se zásadně nesnížil, pěstounská péče roste jen pozvolna

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ani po 16 letech a vynaložení stovek milionů korun Ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvem zdravotnictví nedokončily transformaci systému péče o ohrožené děti, se kterou začaly již v roce…

Výzkum Institutu pro kriminologii a sociální prevenci poukazuje na problémy v systému soudnictví ve věcech mládeže

Institut pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) dokončil tříletý výzkum, který byl zaměřen na problematiku zacházení s dětmi mladšími patnácti let v systému soudnictví ve věcech mládeže. Cílem výzkumu bylo popsat a zhodnotit situaci v oblasti zacházení s dětmi mladšími patnácti let v systému soudnictví ve…

Česká školní inspekce zkoumala faktory ovlivňující přechod dětí z mateřské do základní školy

Česká školní inspekce (dále jen “ČŠI”) zveřejnila tematickou zprávu o faktorech, které ovlivňují přechod dětí z mateřské do základní školy. Jedním z negativních rysů spojených se začátkem primárního vzdělávání je podle ČŠI přetrvávající vysoká míra odkladů zahájení povinné školní docházky, a to…