Resort sociálních věcí se připravuje na uprchlíky z Ukrajiny a monitoruje situaci v krajích

I české Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuálně řeší situaci uprchlíků z Ukrajiny, kteří přicházejí na naše území. V případě, že na území Česka přicestuje samotné dítě do 18 let nebo dítě v doprovodu cizích osob, bude mu poskytnuta sociálně-právní ochrana podle potřeby. Pokud to bude potřeba, bude mu zajištěna péče třetích osob, náhradní rodiny, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo v ústavním zařízení pro děti v mládež. Podle dostupných informací by mělo být přibližně 400 volných míst ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy. Existuje rovněž velké množství stávajících pěstounských rodin, kteří nabízejí své domovy pro ukrajinské děti, popř. celé rodině.

“Je třeba předeslat, že se jedná o zcela mimořádnou situaci, jejíž dopady a dobu trvání lze jen těžko odhadnout. Na druhé straně, systém ochrany ohrožených dětí v ČR je vysoce záchytný a funkční a věříme že dokáže určité části dětí účinně pomoci,” uvedla Kristýna Jůzová Kotalová, vedoucí oddělení koncepce ochrany práv dětí a transformace služeb pro rodiny a děti.

Základní postup při poskytování ochrany nezletilým bez dozoru je uveden v Metodickém doporučení MPSV č.1/2016 k postupu obecních úřadů obcí s rozšířenou působností při poskytování sociálně-právní ochrany nezletilým cizincům bez doprovodu, který je dostupný na této stránce.

Zdroj informací: www.mpsv.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek