PAQ Research: Neúspěšnost ve škole souvisí i s exekucemi a bytovou nouzí

PAQ Research spustil novou interaktivní Mapu vzdělávacího ne/úspěchu na mapavzdelavani.cz. Podle sociologa Daniela Prokopa není vzdělávací neúspěšnost ve formě propadání nebo nedokončování základní školy jen problémem Karlovarska nebo Ústecka. Trápí i řadu bohatších krajů. Míra neúspěšností úzce souvisí se sociálními problémy v regionu, jako jsou například exekuce nebo bytová nouze.

Mapa vzdělávacího ne/úspěchu je interaktivní a nabízí tak možnost podívat se na vzdělávací problémy jednotlivých obcí s rozšířenou působností (ORP). “V mapě jsou i speciální funkce, jako je srovnání s podobnými ORP. Nemá cenu porovnávat neúspěšnost v chudých regionech s Prahou. U nás uživatel vidí, zda vzdělávací neúspěšnost či financování školství v jeho lokalitě nezaostává za těmi, které mají podobné sociální složení.“ říká jeden z hlavních autorů Mapy ekonom Václav Korbel z PAQ Research.

Nejdůležitější zjištění z mapy ve zkratce:

  1. Vzdělávací neúspěšnost je silnější v regionech zatížených sociálními problémy – exekucemi a bytovou nouzí.
  2. Je třeba rozvíjet potenciál znevýhodněných dětí.
  3. Jsou velké rozdíly míry propadání a nedokončování základních škol v Česku. Někde i desetinásobně.
  4. ORP zasažené chudobou dostávají v průměru na žáka méně finančních prostředků než ty bohaté. ORP, kde vzdělávání zaostává, jsou často podfinancované.

Zdroj informací: www.mapavzdelavani.cz, www.paqresearch.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek