Psychoterapie hrazená z veřejného zdravotního pojištění je stále nedostupná

Česká asociace pro psychoterapii varuje, že psychoterapie hrazená ze systému veřejného zdravotnictví zůstává stále nedostupná. Čekací lhůty na psychoterapeutické sezení se pohybují v rámci několika měsíců. Psychoterapii často využívají i děti. Sedm zdravotních pojišťoven vynakládá ročně na individuální, skupinovou či jinou psychoterapii 0,3% svých rozpočtů. Koronavirus ovlivnil i fungování psychoterapeutů. Více než tisícovce soukromých psychoterapeutů byly znemožněny osobní setkávání s klienty a ti tak zůstali odkázáni do on-line režimu. Ten je ale mnoha uživatelům nedostupný – ať kvůli nedostatku technických možností, nebo kvůli nedostatku soukromí. Situace se od poloviny dubna změnila. Mohli otevřít ti psychoterapeuti, kteří podnikají na základě vázané živnosti Psychologické poradenství a diagnostika, tedy jsou vzděláním psychologové. Ostatní psychoterapeuti – i přesto, že mají stejnou psychoterapeutickou průpravu, ale jiné vzdělání – musí nechat zatím provozovny uzavřené.

Co je psychoterapie a kde se využívá?

Psychoterapie představuje vysoce kvalifikovanou službu lidem – nejenom nemocným, ale také lidem v osobních potížích, v konfliktních vztazích nebo motivovaných pro osobnostní růst a zrání. Jedná se o samostatnou profesi nezávislou na psychologii či psychiatrii. Obvykle mají psychoterapeuti nejprve vysokoškolské vzdělání, po němž následuje odborná, vysoce specializovaná – teoretická a praktická příprava, tzv. psychoterapeutický výcvik, následně pak povinné supervize a celoživotní vzdělávání. Psychoterapie je vykonávána v mnoha resortech. Jak ve zdravotnictví, tak v poradnách pro manželství a rodinné vztahy, v komunitách pro drogově závislé, ve věznicích, ve školství, v poradnách pro uprchlíky, v krizových centrech pro děti a pro oběti domácího násilí. Odhadem 42 000 klientů ročně si psychoterapii platí v rámci soukromých praxí.

Pojišťovny přispívají na psychoterapeutickou pomoc

Zdravotní pojišťovny přispívají na psychoterapeutické služby. Příkladem lze uvést naši největší zdravotní pojišťovnu – Všeobecná zdravotní pojišťovna – proplácí svým klientům až 7 000 Kč (max. 10 hodin). Jde o pilotní projekt na podporu psychosociální intervence u vybraného terapeuta pojištěncům. Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra v rámci programu na podporu duševního zdraví přispívá od 500 do 1 500 korun. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna pak uhradí až pět sezení v celkové výši až 2 500 korun. Zaměstnanecké pojišťovna Škoda přispívá na podporu péče o duševní zdraví 500 korun.

Zdroj informací: webové stránky jednotlivých zdravotních pojišťoven, www.czap.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek