Podle nově zveřejněných dat Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) tvoří romští žáci 3,9 % všech žáků základních škol v České republice, což představuje necelých 39 000 žáků. Nejvyšší podíl žáků byl zaznamenám v Ústeckém (14,1 %), Karlovarském (8,3 %) a Moravskoslezském kraji (6,9 %). Nejnižší podíl ve výši 1 % je v Praze. Z dalších klíčových zjištění vyplývá, že přes 85 % romských žáků se vzdělávání podle běžného rámcového vzdělávacího programu. Šetření je součástí dlouhodobého úsilí ČR o naplňování rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve věci D. H. a ostatní proti České republice a slouží k monitorování pokroku v oblasti podpory rovného přístupu ke vzdělávání.
Romští žáci tvoří 30,4 % všech žáků vzdělávaných v programech pro žáky s lehkým mentálním postižením. Z celkového počtu 38 599 romských žáků základních škol jich více než třetina připadá na Ústecký kraj
(10 592) a více než pětina na Moravskoslezský kraj (7 213). 9 616 romských žáků se vzdělává v 79 základních školách, na nichž je 50% a vyšší podíl zastoupení tohoto etnika. Na 16 z těchto škol, které navštěvuje zhruba 2,8 tis. romských žáků, je tento podíl 90% a vyšší.
Identifikace romského žáka vychází z doplněné metodiky vycházející z Analýzy sociálně vyloučených romských lokalit a absorpční kapacity subjektů působících v této oblasti, kterou zpracovalo v roce 2006 Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Radou vlády pro záležitosti romské menšiny. MŠMT dále upozorňuje, že údaje vycházejí z kvalifikovaných odhadů ředitelů škol a nejsou oficiální statistickou evidencí. Výsledky proto mohou být ovlivněny mírou subjektivity jednotlivých hodnotitelů.
Celá zpráva je k dispozici zde.
Zdroj informací: www.msmt.cz