Česká školní inspekce: Je třeba reformovat institucionální výchovu, která dlouhodobě postrádá koncepci

Česká školní inspekce (ČŠI) vydala výroční zprávu o kvalitě vzdělávání ve školním roce 2023/2024. Část zprávy se také zabývá náhradní výchovou péčí ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy. Celkem bylo ve školním roce 2023/2024 ve školských ústavních zařízeních umístěno 6 396 dětí. Podle ČŠI je třeba reformovat institucionální výchovu, která dlouhodobě postrádá koncepci. Zákon o ústavní a ochranné výchově, který s drobnými úpravami platí přes 20 let, neodpovídá současným potřebám dětí. ČŠI doporučuje také vytvořit právní úpravu, která by dostatečně zohledňovala specifika péče o děti se specifickými potřebami, protože péče je často nedostatečně individuální. Nemělo by se také zapomenout na zajištění následné péče dětem po ukončení ústavní péče a také sledovat její rozsah a kvalitu.

Náhradní výchovnou péči ve školním roce 2023/2024 zajišťovalo v České republice celkem 202 zařízení, z toho 137 dětských domovů, 28 dětských domovů se školou, 25 výchovných ústavů a 12 diagnostických ústavů. Nejvíce dětí bylo umístěno v dětských domovech (67 %). Meziročně se počet dětí zvýšil o 41 dětí. S nařízenou ústavní výchovou bylo do zařízení umístěno necelých 5,4 tis. dětí, s předběžným opatřením 465 dětí a s uloženou ochranou výchovou 128 dětí.

Zařízení pečovala také o 52 nezletilých matek s jejich dětmi. O prodloužení pobytu v zařízení vzhledem k dokončování přípravy na budoucí povolání požádalo 382 dětí.

Preventivně výchovnou péči zajišťovalo 33 středisek výchovné péče (SVP). Internátní formou zajišťovalo péči 19 a celodenní formou 9 středisek. SVP evidovala přes 17,5 tisíce klientů (meziroční nárůst o necelých 2 tis. klientů). Nejčastějšími iniciátory příchodu klientů do SVP byla rodina, dále OSPOD, zdravotnické zařízení nebo soud. Nejčastějším důvodem příchody byly rodinné problémy, osobnostní problémy klienta, prekriminální nebo již kriminální činnost klienta nebo zneužívání návykových látek.

Ve školním roce 2023/2024 provedla ČŠI inspekci v 70 zařízeních. Mezi hlavní zjištění patří:

  • snižuje počet komplexně diagnostikovaných dětí umístěných v síti zařízení pro výkon ústavní výchovy
  • často bývá překračována zákonná lhůta 8 týdnů pro pobyty dětí v diagnostickém ústavu
  • v některých regionech dlouhodobě přetrvávají špatné personální podmínky
  • materiální a technické podmínky se z hlediska kapacity a naplňování potřeb umístěných dětí mírně zhoršily (méně estetické prostředí, neosobní a nepodnětné, vybavení zastaralé a opotřebované)
  • velká část zařízení stále nemá bezbariérový přístup
  • přetrvávajícím nedostatkem je absence vlastních kuchyněk na přípravu jídla v jednotlivých skupinách
  • nedostatek pracovních míst pro domácí přípravu
  • nedostatek uzamykatelných skříněk na osobní a cenné věci
  • stále zůstávají opomenuta témata jako terapeutické výcviky, intervenční techniky, využívání diagnostických nástrojů nebo práce s dětmi s odlišným mateřským jazykem
  • pětina dětí v zařízeních neví, kam by směřovala své stížnosti, žádosti nebo návrhy
  • některá zařízení nepracují účelně se standardy kvality péče, chybí jejich propojení s dokumenty, uplatňování v praxi a hodnocení jejich naplňování
  • dětské domovy nemají dlouhodobě dostatek finančních prostředků k zajištění odborníků – psychologa, etopeda
  • v dětských domovech je nerovnoměrné zastoupení mužů a žen, počet nočních vychovatelů neodpovídá potřebám zařízení

Veřejné výdaje na zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy každý rok rostou. Ve školním roce 2020/2021 činily 4 457 mil. Kč, v roce 2023/2024 už 5 117,9 Kč. Z celkových výdajů na vzdělávání se jedná o 1,6 %.

Celá zpráva je k dispozici zde.

Zdroj informací: www.csicr.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek