Do Česka přichází z Ukrajiny nejvíc mladé a vzdělané matky s malými dětmi

Podle analýzy Ministerstva práce a sociálních věcí k nám z Ukrajiny nejčastěji přicházejí mladé a vzdělané matky s malými dětmi. Mezi příchozími je 36 % dětí. Více než čtvrtina dospělých je pod 30 let. Tři čtvrtiny uprchlíků se potýkají s vážnými finančními problémy. Nejčastějším typem domácnosti je matka s jedním dítětem. Druhá nejobvyklejší je domácnost samostatně žijícího dospělého a třetí potom ženy se dvěma dětmi. Výrazný podíl domácností má velmi malé děti: 43 % domácností je s dětmi do 5 let věku. Mnoho z nich tedy potřebuje pomoci sehnat školku.

Získané informace také ukazují, že mezi příchozími uprchlíky jsou nejčastěji vysokoškoláci. Mezi uprchlíky jsou přitom vysokoškoláci zastoupeni dvojnásobně oproti české populaci. Je však třeba dodat, že podíl vysokoškoláků je na Ukrajině velmi vysoký, což je dáno mj. odlišným vzdělávacím systémem, který mezi vysokoškolské vzdělání započítává i vstupní dvouletý „profesionální juniorský bakalářský stupeň.“

Uprchlíci také uvádějí, že by potřebovali podpořit ve výuce češtiny. Jedná se o dominantní potřebu a zároveň bariéru při hledání zaměstnání. Dále Ukrajince potřebují pomoc se zajištěním školky, školy a péčí o děti do 2 let. 

Celá analýza je k přečtení zde.

Zdroj informací: www.mpsv.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek