Studie představuje výsledky unikátní analýzy životních podmínek v sociálně vyloučených lokalitách

Nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR s názvem „Chudoba a sociální dávky v sociálně vyloučených lokalitách“ představuje výsledky unikátní analýzy životních podmínek v sociálně vyloučených lokalitách v České republice. V sociálně vyloučených lokalitách žije v České republice přes 100 tisíc obyvatel, tedy necelé 1 % obyvatel. Studie ukazuje se, že v domácnostech v sociálně vyloučených lokalitách žije v průměru větší podíl mladších a nižší podíl důchodců. Výrazně nižší je tam průměrné dosažené vzdělání. Vzdělání bez maturity má v těchto lokalitách 85 % osob, zatímco v běžné populaci pouze 40 %. Až čtyřikrát častěji se tam setkáváme s nezaměstnaností a ekonomickou neaktivitou.

Celkem 59 % domácností vychází se svými příjmy s obtížemi, což se pak většinou promítá do jejich neschopnosti platit pravidelné účty
za nájem a energie (v průměru se to stává až 44 % domácnostem) nebo splácet půjčky a úvěry (zde jde o 34 % domácností). V SVL 39 % domácností někdy v minulosti nebo v době šetření čelilo exekuci.

V sociálně vyloučených lokalitách pozorujeme nižší míru pobírání sociálních dávek mezi oprávněnými domácnostmi než v běžné populaci. Nejvíce využívanou sociální dávkou u domácností ze SVL jsou přídavky na děti, které čerpá 17 % domácností, oproti 3 % domácností v běžné populaci. Největší rozdíly mezi nárokem a pobíráním vidíme u příspěvku na bydlení, na který má nárok přibližně polovina domácností v SVL, reálně však jeho pobírání reportuje jenom něco přes 12 % domácností.

Celou studii najdete na této stránce.

Zdroj informací: https://idea.cerge-ei.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek