Dofinancování sociálních služeb bude. Kolik peněz a kdy však poskytovatelé sociálních služeb neví

Poskytovatelé sociálních služeb na území České republiky melou z posledního. Někteří se chystají omezovat služby, jiní musí přistoupit v pololetí k propouštění zaměstnanců. Na rekordní inflaci a růst nákladů, s nimiž se zařízení sociálních služeb musí vypořádat, reaguje Ministerstvo práce a sociálních věcí hledáním dodatečných zdrojů určených na dofinancování provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb. Není však zatím jasné, kdy dofinancování proběhne a v jaké výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka podle tiskové zprávy velmi citlivě vnímá, že poskytovatelům sociálních služeb rostou náklady a tíží je nejistota financování. “O situaci intenzivně jednáme a připravujeme řešení, které představíme do konce června,“ uvedl ministr. Opozice v čele s hnutím ANO říká, že v systému sociálních služeb chybí 4,5 miliardy korun. Ministr Jurečka na jednání sociálního výboru ve sněmovně uvedl, že by se částka dofinancování mohla pohybovat mezi 3,2 až 4,4 miliardy korun.

MPSV také vyhlásilo více kolové mimořádné dotační řízení na úhradu výdajů sociálních služeb souvisejících s pomocí osobám z území Ukrajiny. Z této dotace lze hradit náklady vzniklé od 4. března 2022 do konce roku. Sběr žádostí do I. kola končí již 26. června 2022.

Stejně jako každý rok získaly dotace i poskytovatelé sociálních služeb s nadregionální či celostátní působností. V rámci tohoto dotačního titulu rozdělilo MPSV částku přes 1,08 miliardy korun. V roce 2021 to však byla částka vyšší. Jednalo se o částku 1,14 miliardy korun.

Další finanční prostředky by mohlo získat 7 vybraných druhů sociálních služby v rámci aktuálně vyhlášené výzvy Operačního programu Zaměstnanost plus. Ve výzvě je vyčleněno zhruba 6,6 miliardy korun a oprávněnými žadateli jsou kraje, včetně hlavního města Prahy. Výzva umožňuje podporu a rozvoj těchto druhů služeb: azylové domy, domy na půl cesty, podpora samostatného bydlení, sociálně terapeutické dílny, sociální rehabilitace mimo pobytovou formu, osobní asistence a intervenční centra. Je nutné doplnit, že výzva obsahuje dílčí alokace pro jednotlivé kraje, kdy největší alokace je určena pro Moravskoslezský kraj (přes 760 milionů), následuje kraj Středočeský (přes 654 mil.). Naopak nejméně je vyčleněno pro Karlovarský kraj (přes 204 mil.).

Zdroj informací: www.mpsv.cz, www.psp.cz, www.esfcr.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek