Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková: Institucionální výchova postrádá koncepci

Zákon o ústavní a ochranné výchově, který s drobnými úpravami platí již téměř 20 let, neodpovídá současným potřebám dětí. Podle zástupkyně ombudsmana Moniky Šimůnkové chybí rozumná koncepce, která by potřeby dětí více rozlišovala a pracovala s nimi. Důsledkem pak například je, že se děti v zařízeních někdy musí přizpůsobovat i přísnějšímu režimu, než by byl pro ně vhodný.

Právníci Kanceláře ombudsmana spolu s odborníky na dětskou problematiku pravidelně navštěvují ústavní zařízení a zabývají se situací tam umístěných dětí. Definují rovněž doporučení pro zařízení. Ta směřují zejména k odstraňování prvků ústavnosti, která jsou totiž zásadním krokem v rámci přípravy dětí na samostatný život po opuštění zařízení. „Nechtěným důsledkem nutnosti zvládnout péči o více dětí na jednom místě, je často přílišné organizování všech činností od denního režimu, přes jídlo po volný čas. Život v zařízení by ale měl být v co nejvyšší míře uzpůsobený potřebám dětí. Neměl by se tedy primárně řídit provozními či organizačními potřebami zařízení,“ vysvětluje Štěpán Jílka, který má v Kanceláři veřejného ochránce práv na starost oblast dětských zařízení.

Zástupkyně také ve shrnutí k návštěvám v zařízeních uvádí, že prostory zařízení (zejména výchovných ústavů a dětských domovů se školou) jsou často pro poskytování náhradní péče dětem nevhodné, protože zařízení sídlí ve starých, často zámeckých budovách s dlouhými studenými chodbami. Prostředí je viditelně odosobněné.

Zprávu shrnující hlavní zjištění z návštěv, včetně doporučení pro jednotlivé zainteresované resorty, najdete na této stránce.

Zdroj informací: www.ochrance.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek